LAPPEENRANTA: Missä mennään Etelä-Karjalan hyvinvointialueella

17.3.2025 18:00

Tervetuloa kuuntelemaan alustuksia ja keskustelemaan Etelä-Karjalan hyvinvointialueen nykytilanteesta ja tulevaisuudesta! Kuulet myös järjestöjen tekemästä edunvalvontayhteistyöstä liittyen muun muassa kevään kunta- ja aluevaaleihin.

Tilaisuuden järjestävät yhdessä Allergia-, iho- ja astmaliitto, Reumaliitto, Psoriasisliitto sekä IBD ja muut suolistosairaudet ry. 

Ilmoittautumislinkki tilaisuuteen.

Aika: maanantai 17.3. klo 18-20

Paikka: Lappeenrannan kaupungintalo, Venla-kokoustila, Villimiehenkatu 1.

18.00 Alkupuheenvuoro | Sonja Bäckman, toiminnanjohtaja, Psoriasisliitto
18.10 Miltä näyttää pitkäaikaissairaiden sairastamisen tilanne? | Hannele Kirveskoski, vaikuttamistyön asiantuntija, järjestösuunnittelija, Psoriasisliitto
18.30 Missä mennään Etelä-Karjalan hyvinvointialueella viranhaltijan näkökulmasta? | Sally Leskinen, hyvinvointialuejohtaja, Etelä-Karjalan hyvinvointialue
18.50 Millaiset ovat Etelä-Karjalan hyvinvointialueen tulevaisuuden näkymät? Miten asukkaiden osallisuus näkyy päätöksenteossa? | aluevaltuutettu, Etelä-Karjalan hyvinvointialue | Helena Puolakka (Kok.) aluevaltuuston puheenjohtaja, Etelä-Karjalan hyvinvointialue
19.10 Kokemustoimijoiden paneeli: kokemuksia hyvinvointialueesta | Juontajina asiantuntijat Maria Mattila Reumaliitosta ja Risto Heikkinen Allergia-, iho- ja astmaliitosta.
19.40 Keskustelua ja kommenttipuheenvuorot
20.00 Tilaisuuden päätös

Sivua päivitetty: 3.2.2025