Hyppää sisältöön

Antoisa harjoittelu Allergia-, iho- ja astmaliitossa

Harjoittelu Allergia- iho- ja astmaliitossa oli minulle opettava ja monin tavoin ajatuksia herättävä kokemus.

Pääsin mukaan liiton toimintaan ja seuraamaan muun muassa neuvontatyötä, mediayhteistyötä ja tiedotustoimintaa. Tutustuin myös kurssitarjontaan, vertaistukeen sekä Helsingin paikallisyhdistyksen toimintaan.

Keskustelut ohjaajan kanssa – tietoa ja pohdintaa

Yksi harjoittelun antoisimmista asioista oli mahdollisuus keskustella ohjaajani Katariina Ijäksen kanssa monista erilaisista kysymyksistä sekä ajatuksia ja eettisiäkin pohdintoja herättävistä tilanteista, joita tuli eteeni verrattain paljon jo tämän neljän viikon harjoittelun aikana.

Erityisesti moninaiset puhelut liiton valtakunnalliseen neuvontapuhelimeen herättivät ajatuksia ja halun saada lisää tietoa allergioiden, erilaisten herkkyyksien, astman tai harvinaissairauden kanssa elämisestä. Kuuntelu, kokemuksen jakaminen sekä ajantasaisen tiedon välittäminen korostuivat.

Tilanteet esimerkiksi allergioiden kanssa ovat monesti hyvinkin monitahoisia. Toisin kuin monissa helpommin todennettavissa ja diagnosoitavissa sairauksissa, on allergioissa ja muissakin liiton piiriin kuuluvissa sairauksissa, moni asia vielä epäselvä ja vaikeasti todennettavissa.

Myös itselläni on omien lasteni kautta näistä asioista kokemusta. Harjoitteluaika herättikin monet näistä omakohtaisista kokemuksista eloon ja auttoi ymmärtämään asioita monesta eri näkökulmasta. Tarvetta tuelle ja ajantasaiselle tutkitulle tiedolle todellakin on.

Monipuolista vaikuttamistyötä terveyden ja hyvinvoinnin edistämiseksi

Harjoittelu tarjosi minulle mahdollisuuden seurata hetken tiedotus- ja vaikuttamistyötä. Opin, kuinka monin tavoin väestön terveyttä voidaan tiettyjen potilasryhmien kohdalla edistää ja tukea ihmisen jaksamista, osallisuutta ja toimijuutta.

Etenkin vertaistuen, monipuolisen kurssitoiminnan sekä tuen ja ajantasaista tietoa antavan neuvonnan merkitys nousivat mielestäni tässä vahvasti esille. Kantaaottavuus, mediayhteistyö ja oikean tutkitun ja ajantasaisen tiedon välittäminen korostuivat vaikuttamistyössä.

Oli myös hienoa huomata, miten liitto tukee ja auttaa kaikkia ihmisiä, ei vain jäseniään, joita allergiat, astma, ihosairaudet tai monet harvinaissairaudet tavalla tai toisella koskettavat.

Mietteitä

Itselleni etenkin mielen hyvinvoinnin kysymykset ovat lähellä sydäntäni. Keskustelimmekin ohjaajani kanssa paljon myös näistä teemoista ja miten niiden merkitys tässäkin työssä korostuu.

Perusterveydenhuollossa aika- ja resurssipula pakottavat useinkin keskittymään vain somaattisen sairauden hoitoon, jolloin mielenhyvinvointi ja jopa perustieto sairauden kanssa elämisestä saattaa jäädä puuteelliseksi. Tämä vaje näkyy mielestäni etenkin neuvontapuheluissa, joissa liitolta kysytään apua, tukea ja tietoa mitä moninaisimmissa kysymyksissä.

Tämä harjoittelu oli mieleenpainuva kokemus matkallani terveydenhoitajaksi. Toivottavasti pääsen itsekin jatkossa auttamaan, tukemaan ja työskentelemään kokonaisvaltaisesti ihmisten terveyden edistämisen parissa.

Kiitos Allergia-, iho- ja astmaliitolle ja etenkin Katariinalle lämminhenkisestä ja antoisasta harjoitteluajasta!

Riia Johansson-Rouvinen